PDFYazdıre-Posta

SENTETK_M_2 SENTETK_M01

Kullanım Alanları: Doğal çimden sonra futbol için en uygun kumlu tip zemin kaplama sistemleridir. Bu sistemlerde bakım gerektiren doğal çimlerin sınırlı kullanma süreleri ortadan kaldırılmış yoğun kullanım imkanları yaratılmıştır. Golf sahalarında, güneşlenme teraslarında, dekoratif olarak çocuk bahçe zeminlerinde ve çevre düzenlemelerinde ideal seçimlerdir.


Malzemeler: Latekslenmiş polipropilen taban, 30 lt/dk. su tahliyesi, her türlü hava şartlarına ve UV dayanıklı polimer liflerden meydana gelen renk solmasına sebebiyet vermeyen polyamid elyaflar, elyaf yoğunluğu 1200 gr/m2, çarpraz dokuma sistemi sayesinde uzun ömürlü, sarı veya beyaz renkte dokunmuş özel çizgi bantları. Kaymayı engelleyen 400 mikron lastik tozu dolgulu ; yuvarlatılmış, kurutulmuş, kuvars kum.

Zemin: Toprak, geçirimli beton, beton veya asfalt.
Toplam Derinlik: 50mm-55mm
Renk: Yeşil
Bileşim: Gözenekli

SUNİ ÇİM - SENTETİK ÇİM NEDİR ?

Son yıllarda talebi en çok artan ürünlerin başında sentetik çim - suni çim halı gelmektedir.Doğal çimlerin bakım giderleri,sulama maliyetleri,harcanan zaman ve en önemlisi istenen sonuçların her zaman alınamaması gibi sebeplerden dolayı suni çim - sentetik çim halıya talepte artmıştır.Bunların yanısıra mekana verdiği görsel güzellik ve kullanım kolaylığı bu tip ürünlerin ön plana çıkmasına sebep olmuştur.

Doğal çime alternatif olarak üretilen sentetik çim, top oynama şartlarını doğal çim zemindeki etkileşimlerin aynısını birebir vermesi amacıyla uygulanıyor ve piyasaya sunuluyor. Sentetik çimin amaçlarından biride, doğal çime yönelik olduğu için özellikler neredeyse aynıdır.Tüm dünyada FIFA turnuvalarının eleme maçları suni çim üzerinde yapılmaktadır.

Suni çim ile yapılmış bir sahayı, doğal çimle karşılaştırılğında çok daha ucuz olduğu görülür.Sahanın bakımına harcanan zamandan ve masraftan tasarruf edilmesinin yanı sıra, doğal çim sahalara göre suni çim halı sahalar çok daha fazla oyun süresi sağlar.Ayrıca tüm hava şartlarında doğal çimden daha çok performans göstermektedir.Suni çim halıların ömrü düzenli bakımla beraber yaklaşık 10 yıl gibi bir zamana ulaşır.

Sentetik çim doğal çime alternatif olarak üretilmiştir.Temel özellikleri olarak görünüm ve kullanım şartları açısından iki ürün birbirine eşdeğerdir.

AÇIK HALI SAHA ALT YAPIMI ( FUTBOL )

1. AÇIK HALI SAHA İÇİN HATIL KAZISI YAPILMASI
Mevcut alanda aplike edilen sahanın hatıl betonunun yapılması amacı ile makine marifeti ile hatıl kazısı yapılır, kazıdan çıkan toprak sahadan uzaklaştırılır.

2. AÇIK HALI SAHA İÇİN BETONARME HATIL YAPILMASI
25cm x 50 cm Kesitinde hatıl betonu için çift yüzeyli ahşap kalıp kurulup, kalıp içerisine Ø12 çaplı iki alt, iki üst demir donatı yerleştirilir ve 20 cm ara ile Ø8 çaplı etriye dönülür. Telçit için demir dikmelerin geleceği noktalara hesap edilen ara mesafelerde Ø89x3 mm çaplı ankraj boruları kalıp içinde demir donatıya sabitlenir. Ayrıca zeminden gelen suyu drene etmek amacı ile 3 metre aralıklarla 25 cm boyunda Ø100 PVC boru kalıp içine yerleştirilir. Daha sonra BS20 hazır betonu kalıp içine dökülerek betonarme hatıl oluşturulur.

3. AÇIK HALI SAHA İÇİN AYDINLATMA DİREĞİ YAPILMASI
50cm Yüksekliğinde hazırlanan kalıp içine Ø12 çaplı inşaat demirinden hesap edilen ölçülerde donatı döşenir. Aydınlatma direği dikimi için gerekli olan 1 adet Ø89x3mm çaplı 50cm yüksekliğinde ankraj borusu temel içine yerleştirilir ve mevcut donatıya sabitlenir. Daha sonra BS20 hazır betonu kalıp içine dökülerek aydınlatma direği temeli oluşturulur.

Aydınlatma direği gövdeye bağımlı yapılır ve çıkış merdivenleri Ø48x2 mm çaplı borular kesilerek kaynak yapmak suretiyle oluşturulur.

4. AÇIK HALI SAHAYA MICIR SERİLMESİ VE SIKIŞTIRILMASI
Hatıl betonu tamamlandıktan sonra 15 cm yüksekliğinde 4no’lu mıcır makine ile serilip uygun tonajdaki silindir ile sıkıştırılır. Serilip sıkıştırılan mıcır üzerine 20 cm yüksekliğinde 3 ve 2 no’lu mıcırlar yine makine ile serilip sıkıştırılır. Sıkıştırılan mıcır tabakaları üzerine 10 cm yükseklik sağlayacak şekilde 1 no’lu mıcır serilir. Zemin tesviye edilip halı serilme aşamasına getirilir.

5. DEMİR BORU VE TEL ÇİT İŞLERİ
Halı saha uygulamasının alt yapısı tamamlandıktan sonra, saha etrafının demir boru ve tel çit işleri yapılır. Hesap edilen aralıklarda beton hatıla ankre edilen borulara, 7 metre yükseklik sağlayacak şekilde Ø79x3 mm siyah borular dikilip kaynakla sabitlenir. Dikmelere 3 sıra Ø48x3 mm siyah borudan kayıtlar atılır. Köşelere de diyagonal kayıtlar atılıp sistemin sabitliği sağlanır. Daha sonra istenilen yerde ve ölçüde Ø48x3 mm siyah borudan kapı yapılıp Konstrüksiyon tamamlanır. Boruların ağızları kapaklarla kapatılıp demir aksam 1 kat antipas, 2 kat yağlı boya ile boyanır. Kayıtlar arasına kale arkalarına 5 sıra, yan taraflara 4 sıra halinde 4 mm çelik halat gergi teli çekilip, konstrüksiyonun yan yüzeyi 7 metre yüksekliğinde, 50x50 mm göz aralığında 3,50 mm kalınlığında PVC helezon örgü tel ( telçit ) ile çevrilir. İstenirse 0-4 metre arası telçit, 4-7 metre arası ise ağ ile örülür. Sahanın üstü ise 150x150 mm aralıklı ağ ile kaplanarak telçit Konstrüksiyon imalatı tamamlanır.

Aydınlatma sistemi için ise 6 adet olan projektörlerin konulacağı Ø76x3 mm çaplı ve 8 metre yükseklikli, çıkış merdivenli dikmeler aydınlatma temeli içine sabitlenir. Üzerine projelendirilen aydınlatma projektörlerinin montajı yapılır.

6. AYDINLATMA İÇİN ELEKTRİK TESİSATI YAPILMASI
Oyun sahasının uygun ışık değerlerinde ve kademeli olarak aydınlatması için her bir aydınlatma direğine en az 3’er adet gelecek şekilde ( gerek görülürse bu sayı arttırılabilir ) gerekli aydınlatma kapasitesine sahip projektör montajı yapılır. Aydınlatma sisteminin kablolama işlemleri ile topraklama işlemleri yapılıp aydınlatma panosuna bağlantıları sağlanır. TSE standartlarına uygun olan tüm malzemelerin montajı tamamlanıp sistem çalışır hale getirilir.

7. ENERJİ HATTI ÇEKİLMESİ
Sistemin çalışır hale gelmesi için gerekli olan enerji mevcut bir hattan kablolar vasıtasıyla elde edilir. Mevcut şartlar içinde kablolama işlemi yeraltından gerçekleştirilir.

image024 image026

İletişim Bilgileri

GÜR İNŞAAT SAN.TİC.LTD.ŞTİ

Adres: Bağdat Cad. Toprak Pasajı No: 113/17 Küçükyalı İstanbul

Telefon: 0216 367 34 39 GSM: 0532 403 56 39

Web: http://www.sportesisi.org  E-mail: info@sportesisi.org